Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

Picture of INA
INA

24/06/2024

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme, Timço Mucunski sot do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së (FAK) bashkë me shefat e diplomacive të vendeve anëtare të Unionit dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Në pjesën e mbledhjes së Këshillit në të cilën do të marrë pjesë Mucunski, siç bëri të ditur MPJ, do të flitet për proceset e integrimeve evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, si dhe për modalitetet për fuqizimin e bashkëpunimit dhe pranisë së BE-së në rajon.

Me mbledhjen e Këshillit kryeson përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Zhozep Borel.

Përveç pjesëmarrjes në FAK, në kuadër të vizitës në Luksemburg, Mucunski do të marrë pjesë në audiencë te duka i madh i Luksemburgut, Anri, ndërsa me ftesë të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të punëve të jashtme dhe tregtisë së jashtme të Luksemburgut, Ksavie Betel edhe në darkë pune me ministrat e punëve të jashtme nga anëtaret e BE-së dhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

Mucunski nga Luksemburgu do të udhëtojë për vizitë të parë të punës në Bruksel, në kuadër të së cilës do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, si dhe me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian.

TË FUNDIT
7 minuta
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
39 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 orë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
2 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

ME TE LEXUARA

1 ditë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
19 orë
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 ditë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
19 orë
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

LEXO MË SHUMË

Saranda Imeri1

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

INFO

NA NDIQ