Ministri në Maqedoni i ka dhënë tender kompanisë që është në “listën e zezë” amerikane

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Një ministër i Qeverisë në Maqedoninë e Veriut ka  nënshkruar tender me një kompani e cila është në “listën e zezë” të SHBA-ve.

Kjo çështje është ngritur nga partia opozitare VMRO-DPMNE, e cila alarmoi se Qeveria aktuale i jep para kompanive të cilave u janë bllokuar asetet dhe biznesi me to është i ndaluar nga Shtetet e Bashkuara.

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Aleksandar Nikolovski në emisionin “Click Plus” në TV21,  bëri një pyetje publike nëse një anëtar i kësaj qeverie ka firmosur tender me një kompani nga e ashtuquajtura lista OFAC, përcjell INA.

Kjo listë, e cila përfshin individë ose kompani që punojnë për të rrezikuar sigurinë amerikane, globale ose rajonale, përfshin gjithashtu organizata dhe individë ter roristë.

Në këtë listë janë përfshirë edhe dhjetëra qytetarë  të Maqedonisë, që janë kërcënim për sigurinë rajonale.

Partia opozitare nuk ka treguar se kush është kompania dhe kush është ministri që ka nënshkruar tenderin me një kompani që është në listën e zezë të SHBA-ve, por sipas mënyrës se si e ka shtruar pyetjen, emrat e tyre do të bëhen të ditur së shpejti.(INA)

TË FUNDIT
11 minuta
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet
14 minuta
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
15 minuta
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
2 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
2 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

ME TE LEXUARA

20 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
16 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
1 ditë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
15 minuta
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
19 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
14 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
1 ditë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

LEXO MË SHUMË

dash-1

SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

INFO

NA NDIQ