Ministri Osmani në takimin urgjent të NATO-s për Rusinë dhe Ukrainën

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2022

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonis së Veriut, Bujar Osmani sot mori pjesë në takimin e jashtëzakonshëm të Këshillit të Atlantikut Verior të NATO-s në nivel të ministrave të jashtëm, i cili u mbajt përmes video-konferencës, duke pasur në fokus praninë ushtarake ruse rreth kufirit me Ukrainën si dhe çështje të tjera që lidhen me sigurinë evropiane.

Takimi i jashtëzakonshëm u mbajt në pritje të Këshillit të planifikuar NATO-Rusi dhe takime të tjera në formate të ndryshme, që kanë si synim gjetjen e një zgjidhje me mjete komunikimi joushtarake, kryesisht diplomatike, përcjell INA.

“Ministri Osmani përsëriti mbështetjen e Maqedonisë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe shprehu shpresën për zgjidhje paqësore të situatës. Osmani nënvizoi rëndësinë e unitetit dhe kohezionit ndërmjet aleatëve, si mjet i fuqishëm për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit, por edhe për bashkëpunim të ngushtë me BE-në dhe vendet e tjera partnere”, thuhet në MPJ. (INA)

TË FUNDIT
1 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
6 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
6 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

7 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
7 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
7 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ