Ministri serb ja si arsyetohet për shërbimin e obligueshëm ushtarak

ina-online
ina-online

01/02/2024

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq tha sot se pas 13 vitesh nga pezullimi i shërbimit të detyrueshëm ushtarak, janë paraqitur argumente për diskutim publik për ta shfuqizuar atë pezullim, por se kjo nuk do të thotë “përgatitje për luftë”.

Vuçeviq tha për RTS se “kthimi i shërbimit ushtarak nuk ka të bëjë me problemet në Kosovë”.

Ai tha se çdo vit ushtria serbe humbet rreth 60 mijë ushtarë nga rezerva, për shkak të moshës së vjetër dhe njëkohësisht çdo vit pranon apo regjistron rreth 1500 pjesëtarë të rinj profesionistë.

Ai theksoi se nëse rikthehet shërbimi i detyrueshëm ushtarak, Forcat e Armatosura Serbe do ta mbajnë edhe kuadrin e tyre profesional.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aksidenti presheve

Preshevë, tre emigrantë të vdekur e 11 të plagosur

radojcic milan

I kërkuar nga Interpoli, a do ta dorëzojë Serbia kriminelin Milan Radoiçiq?

ikja banjske grupi terrorist veri

Dëshmi se Vuçiç ka organizuar dhe urdhëruar sulmin në Banjskë

spajiq

Mali i Zi, mes synimit dhe pengesave drejt integrimit evropian

kongresi i berlinit

Mbiemrat e shqiptarëve janë sllavizuar pas Kongresit të Berlinit

Aksident

Aksident fatal, humbin jetën dy të rinj nga Ulqini dhe një vajzë nga Tivari

lajcak alicia  Kearns

E papritur: Lajçak takohet me Alicia Kearns, ky ishte diskutimi mes tyre

jusuf buxhovi

Buxhovi ka një mesazh për politikanët shqiptarë në Ballkan!

Aleksej Navalny

Vdes në burg kritiku i Putinit, Navalny

INFO

NA NDIQ