Ministri Shaqiri paralajmëron ndryshimin e mënyrës së financimit të arsimit fillor

Picture of INA
INA

10/10/2023

Ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri në Klan Debat deklaroi se në MASH po disktuohet për një mënyrë të re të financimit të arsimit fillor e ndikuar edhe nga numri i vogël i nxënësve.

Shaqiri përmendi edhe procesit e optimizimit dhe debatit që mund të hapet nga ky proces.“Kur përmendet ky optimizim, çdoherë është diskutimi se sa mësues do të mbesin pa punë”, shtoi Shaqiri.Sipas tij, prindërit nuk ikin vetëm shkaku i kushteve të rënda në shkollat ku mësojnë fëmijët e tyre sepse sipas tij ka mjaft qytetarë që ikin edhe nga zonat apo vendet ku kanë shkolla shumë të zhvilluara.“Ju duhet të pajtoheni me faktin se sfidat e largimit nuk janë veëm tek ne, por edhe në vendet e BE-së”, tha mes tjersh Shaqiri.Top24

TË FUNDIT
47 minuta
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
49 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
1 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
1 orë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një ‘ushtri’ e tërë administratorësh do të kalojë nga një ministri në tjetrën në pesë muajt e ardhshëm
1 orë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
18 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
1 ditë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
12 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

virus_19

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

ejup maqedonci

Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

INFO

NA NDIQ