Sveçla: Në vendin ku u sulmua Policia, gjetëm letërnjofrimin dhe veturën e bashkëpunëtorit të djalit të Vuçiqit

Picture of INA
INA

08/10/2023

Ministri Shfeçla ka zbardhur detaje të reja nga sulmi i grupeve paramilitare serbe në Veri të Kosovës.

“Dy javë pas sulmit terrorist në Banjska, vijojmë me zbardhjen e fakteve që vërtetojnë lidhjen direkte të Serbisë në organizimin dhe realizimin e këtij sulmi.

Në vendin e ngjarjes ku ka ndodhur sulmi, njësitet policore kanë gjetur dokumentin personal dhe veturën e Milorad Jevtic gjë që dëshmon se ai ka qenë në njësitin që kanë sulmuar Policinë e Kosovës. Terroristi Milorad Jevtic njihet si një ndër bashkëpunëtorët më të afërt të Danilo Vuciq, djalit të presidentit serb Aleksandar Vuciq. Nga 5 vizitat e fundit të djalit të Vuciqit në Kosovë, 4 herë ata kanë qenë bashkë në të njejtën veturë. Milorad Jevtiq është identifikuar edhe si njëri ndër sulmuesit e ushtarëve të KFOR-it më 29 maj në Zveçan. Mbetet që organet e sigurisë dhe hetimet të zbulojnë se përveç Vuçiqit dhe strukturave të larta shtetërore serbe, a ka qenë edhe djali i tij në planifikimin dhe organizimin e sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit”, ka shkruar ai. (INA)

TË FUNDIT
1 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
14 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
2 ditë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
14 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
1 orë
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

IMG_3560

Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

INFO

NA NDIQ