Ministri ukrainas i Mbrojtjes: Vitin e ardhshëm mund të anëtarësohemi në NATO

ina-online
ina-online

24/07/2023

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleskii Reznikov e shikon samitin e NATO-s të vitit të ardhshëm si një kohë të mundshme që Ukraina të pranohet në aleancë.

Reznikov vuri në dukje se samiti i korrikut të ardhshëm në Uashington, DC, do të jetë 75 vjetori i aleancës.

“Kush e di, ndoshta do të jetë një ditë shumë e rëndësishme për Ukrainën”, tha Reznikov për CNN. “Ky është vetëm parashikimi im.”, shtoi ai.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s kanë thënë se është e pamundur të pranohet Ukraina tani për shkak të luftës së vazhdueshme. Neni 5 i aleancës thotë se aleatët do t’i vijnë në ndihmë një anëtari nëse sulmohet.

Reznikov pranoi se Ukraina do të jetë në gjendje të bashkohet me aleancën vetëm pasi të përfundojë lufta, duke iu referuar Nenit 5 dhe duke thënë se “ne nuk kemi mundësi për të pasur një votim unanim” ndërsa konflikti është në vazhdim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ