Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

Picture of INA
INA

19/05/2024

Edhe pse ministri dhe zëvendësministri shqiptar nga radhët e BDI-së Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka injoruar terësisht dy universitete shqiptare Universitetin e Tetovës dhe Universitein ‘’Nëna Tereza’’, duke mos i’u dhënë asnjë denarë nga mdarja vjetore e buxheti për mbështetjen dhe zhvillimin e resurseve laboratorike.

Sipas të dhënava të treguara nga Institui për Demokraci dhe Analiza Ekonomike, Ministria e Arsimit jo vetëm për vitin 2024 por dhe per dy vitet tjera ka ndarë zero denarë për universitetet shqiptare. Në përgjigjen e Ministrisë së Arsimit ndaj këtij instituti nuk kanë treguar dy vlerësuesit e jashtëm se kush kanë qenë ata që kanë refuzuar projektet e universiteteve shqiptare. Nga ky refuzim ministri Jeton Shaqiri dhe zëvendësi i tij Agim Nuhiu nuk e kanë parë të udhës të reagojnë në dobi të hulumtimit dhe shkencës të profesorëeve dhe studentëve shqiptarë.

Siç kanë njoftuar nga Institu për demokraci dhe analiza ekonomike bazuar në ligjin ppër qasje të lirë në informata me karakter publike, pritet të merret vesh se kush kanë qenë dy vlerësuesit e jashtëm dhe si ka qenë e mundur që me zero denarë të përjashtohen dy universitete shqiptare e Universiteti i Shtipit që është shumë më i ri të merr 10 milionë denarë.

Ndryshe po nga Ministrai e Arsimit janë ndarë me miliona denarë për universitetet tjera shtetërore, UniversitetShën Kirili dhe Metodi për vitin 2023 ka përfituar më së shumti edhe atë 90 milion e 926 mije e 163 denarë, për vitin 2022 ka përfituar 93.578.747.00 denarë ndërsa për vitin 2021 ka marrë prej buxhetit të shtetit 2.781.047.00 denarë.

Universiteti i Shtipit për vitin 2024 ka përfituar 6.392.629.00 denarë, për vitin 2022 ndërsa për vitin 2022 ka marrë nga buxheti shtetit 10.407.371.00 denare.

Shuma në miliona denarë kanë marrë edhe Akademia e Shkencave dhe Arteve, Universieti ‘’Shën Klimenti i Ohrit’’, Instituti Hidrobiologjik në Ohër. (INA)

TË FUNDIT
1 min
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
2 minuta
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
15 minuta
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
36 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
47 minuta
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

22 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
8 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
11 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
1 ditë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën

LEXO MË SHUMË

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

profesoresha shkup

Profesoresha nga Shkupi: Mos qofshi në lëkurën tonë në fundvit kur përfundohen notat!

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

INFO

NA NDIQ