Ministria e Drejtësisë në Maqedoni tërhiqet: “Mendimi negativ” nuk do të jetë fyerje

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2022

Formulimi në lidhje me projektligjin për përgjegjësinë civile, ku akuzohet fyerje dhe “mendim negativ”, është një formulim i gabuar që do të ndërhyhet menjëherë në debatin amendamentues, thonë nga Ministria e Drejtësisë.

Ministria e Drejtësisë thekson se mbështet plotësisht liritë dhe të drejtat e gazetarisë dhe miraton të gjitha ligjet së bashku me shoqatat, në interes të informimit objektiv dhe të lirë.

Ministria e Drejtësisë përmes një deklarate qartëson se “mendimi negativ” ishte një emërtim i gabuar në ligjin e propozuar për përgjegjësinë civile. Pasi ligji hyri në procedurë parlamentare, publiku reagoi se kjo mund të nënkuptojë se mendimi apo kritika e kundërt mund të interpretohet si fyerje dhe të dënohet, përcjell INA.

“Ministria e Drejtësisë informon opinionin se formulimi në lidhje me projektligjin për përgjegjësinë civile, ku akuzohet fyerje dhe “mendim negativ”, është një formulim i gabuar, i cili do të ndërhyhet menjëherë në debatin amendamentor. Ministria e Drejtësisë mbështet plotësisht liritë dhe të drejtat e gazetarëve dhe miraton të gjitha ligjet së bashku me shoqatat, në interes të informimit objektiv dhe të lirë”, njoftoi sot kjo ministri.

Në projektligjin për përgjegjësinë civile për fyerje dhe shpifje i propozuar nga Qeveria, përmes Ministrisë së Drejtësisë, parashihet që të ketë përgjegjësi për fyerje dhe shpifje, por edhe sqarim për për publikimin e mendimit negativ.

Ky projektligj ka hyrë në procedurë parlamentare. (INA)

TË FUNDIT
59 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
2 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
2 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
11 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
59 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
1 ditë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
10 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
1 ditë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

01000000-0aff-0242-4c1c-08dc7d636377_w408_r1_s

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Screenshot_2024-05-26-18-13-16-159_com.android.chrome-edit

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ