Ministria e Drejtësisë për ekstradimin e Demirit / Kërkesa e vitit 2018 është aktive, nuk kemi përgjigje nga Kosova

ina-online
ina-online

25 Gusht, 2023

Kërkesa për ekstradimin e Alil Demirit nga viti 2018 është ende aktive, kumtoi Ministria e Drejtësisë në lidhje me ekstradimin e Demirit, të cilit dje i është hequr liria në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar për veprën penale “terrorizëm” në vitin 2018 në lidhje me vrasjen e pesëfishtë tek liqeni i Smilkovës.
Nga Ministria e Drejtësisë thonë se tashmë gjykata kompetente është përgjegjëse për procedurat e mëtutjeshme, dhe që nga viti 2018 nuk ka asnjë përgjigje lidhur me ekstradimin.

Alil Demiri, Afrim dhe Agim Ismailoviq, Ezim dhe Haki Aziri dhe Sami Luta u dënuan me burgim të përjetshëm për vrasjen e pesëfishtë që ndodhi në afërsi të liqenit të Smilkovës më 12 prill 2012, ku u vranë katër djem dhe një peshkatar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski dënon ngjarjet në veriun e Kosovës

policia-haracine

Vrasje e dyfishtë në Maqedoni, vëllai vret vëllanë dhe kunatën

wagner-vagner-kosovo

Ai është i pranishëm grupi mercenarë Wagner?

Kasami

Kasami: Sulmi në Veri të Kosovës, është sulm terrorist

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti: Dënoj sulmin vrastar ndaj policisë së Kosovës, destabilizon rajonin

Arben Taravari

Taravari: Dënoj me ashpërsi sulmin e kryer ndaj policisë së shtetit të Kosovës

monstra

Rasti “Monstra”, Raufi: Drejtësinë do ta kërkojmë në Strazburg

KAFE

Në cilin vend radhitet Maqedonia për nga konsumimi i kafesë

Kreshnik Bekteshi

Nuk e respektuan masën “Çmim i garantuar”, mbyllen marketet Vero në Taftalixhe dhe Viva Fresh në Butel

INFO

NA NDIQ