Ministria e Drejtësisë për përgatitjet e Kodit të ri penal

Picture of ina-online
ina-online

09/10/2023

Ministria e Drejtësisë në Maqedoninë e Veriut sot ka dalur me një komunikatë lidhur me përgatitjet për Kodin e ri penal.

“Grupi i punës për përgatitjen e Kodit të ri Penal është i pavarur në punën e tij dhe deri më tani për asnjë dispozitë nuk ka pasur ndikim te kryetari apo anëtarët.

Sa i përket qëndrimit të BLUPRINT, konsiderojmë se nuk duhet të përshpejtohet me veprimet për daljen e parakohshme nga grupi i punës, për arsye se, siç është cekur nga Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, grupi i punës i cili po e përgatitë Kodin e ri Penal, nuk ka marrë pjesë ndryshimet që u miratuan nga Kuvendi. Kontributi i sektorit civil është shumë i rëndësishëm për shkak të njohurive që i ka, eksperiencës dhe shkathtësitë që i posedon.

Procesi i përgatitjes së Kodit të ri Penal është plotësisht inklusiv dhe transparent dhe pikërisht në këtë drejtim është e nevojshme të vazhdojë me qëllim të zbatimit të plotë të reformave në legjislacionin ndëshkues. Ky obligim rrjedh gjithashtu edhe nga Skriningu bilateral me BE-në për miratimin e Kodit plotësisht të ri Penal të harmonizuar me standardet evropiane”, thekson kjo ministri. (INA)

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
17 orë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
14 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
17 orë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
13 orë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
17 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ