Ministria e Drejtësisë reagon pas protestës “Stop për përmbaruesit”

INA
INA

11/03/2024

Ministria e drejtësisë reagoi për protestën “Stop për përmbaruesit”. Theksojnë se gjykata ka kompetencë për veprim në bazë të vjetërsisë së lëndës te përmbaruesi në procedurë adekuate.

Instituti juridik – vjetërsimi, afati, ndërprerja dhe mënyra e konfirmimit, janë të rregulluara me dispozita adekuate nga Ligji për marrëdhënie obligacioni dhe i njëjti nuk zbatohet në mënyrë automatike, por konfirmohet në procedurë gjyqësore në propozim të huamarrësit – thuhet në kumtesën e Ministrisë së drejtësisë.

Shtojnë se përmbaruesi është i obliguar që të veprojë në bazë të kërkesës së kreditorit dhe më pas nuk është i autorizuar që të sjellë asnjëfarë vendime procedurale në raport me zhvillimin e përmbarimit, që është në kompetencë të gjykatës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

Moti_26-780x470-1

Ky është parashikimi i motit për sot

izet mexhiti tubim ode

Izet Mexhiti në odën e burrave në Koliçan

arben taravari shpetim pollozhani

Pollozhani: Ja pse u takuam me Taravarin në Kumanovën legjendare

INFO

NA NDIQ