Ministria e Financave në Maqedoni: Produktet ushqimore bazë edhe më tej me 5% TVSh

Picture of INA
INA

06/10/2023

Produktet ushqimore bazë, të cilat janë pjesë e përditshmërisë së qytetarëve, do të vazhdojnë të kenë normën më të ulët të TVSH-së, gjegjësisht 5%, siç parashikon Ligji për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar dhe me Vendimin për përcaktimin e mallrave dhe shërbimeve me normë preferenciale të TVSH-së, që Qeveria e miratoi më 28 shtator.

Sipas Ministrisë së Financave vendimet e marra nuk do të ndikojnë në rritjen e çmimit përfundimtar të produkteve ushqimore bazë.

Në kumtesën thuhet se lista e produkteve që do të kenë normë preferenciale 10% janë produkte që nuk përfaqësojnë produkte ushqimore bazë, pra kanë karakteristikat e produkteve që nuk janë pjesë e përditshme e tryezës së qytetarëve dhe disa nga produktet që nuk rekomandohen për shëndetin e njeriut./TV21/

TË FUNDIT
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
9 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
11 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

16 orë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
12 orë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
15 orë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
12 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
14 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

policia-shqiperi shqiptare

Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ