Ministria e Punës dhe Politikës Sociale i cilëson si të pabaza reagimet dhe kundërshtimet e Kishës Ortodokse ndaj Ligjit për Barazi Gjinore

Picture of INA
INA

29/06/2023

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale pretendon se reagimet në opinion, përkatësisht nga Kisha Ortodokse Maqedonase kundër propozim-Ligjit për Barazi Gjinore nuk kanë bazë.

Sipas ministres, Jovanka Trençevska kisha reagon në mungesë të informacionit dhe njohurisë së përmbajtjes së propozimit. Sipas saj zgjidhja ligjore për Barazi Gjinore dhe Ligji për Evidencën Amë janë dy ligje të ndryshme që nuk kryqëzohen njëri me tjetrin.

“E vërteta e Ligjit për Barazi Gjinore është se avancon përpjekjet e gruas në çdo FUSHË të shoqërisë. Në këtë zgjidhje ligjore nuk trajtohet ndryshimi gjinisë dhe martesat mes gjinive të njëjta, por vetëm përmirësimi i angazhimit të grave dhe mundësive të barabarta mes grave dhe burrave”, deklaroi Jovanka Tençevska, Ministre e Punës dhe Politikës Sociale.

Lidhur me protestën e Kishës Ortodokse Maqedonase, Trençevska thotë se e drejta e protestës nuk duhet mohuar, por e vërteta duhet thënë ashtu siç është.

“Si njeri që kam luftuar për liritë dhe të drejtat e njeriut, nuk mund të them se protesta nuk duhet mbajtur, protesta është e drejtë legjitime e çdo kujt, por e drejtë legjitime është që e vërteta të thuhet për dy ligjet ashtu siç është”, tha Jovanka Tençevska, Ministre e Punës dhe Politikës Sociale.

Kisha kundërshton dispozitat ligjore të cilat individit i mundësojnë ndryshimin e gjinisë në aspekt juridik, gjë që sipas tyre i hap rrugën martesës mes gjinive të njëjta në aspektin juridik formal. Pas reagimit të klerikëve, Qeveria vendosi ta tërheq ligjin nga procedura, duke kërkuar mirëkuptimin për debat më të gjerë dhe proces konsultativ. Ligji për Evidencën Amë ishte në procedurë parlamentare edhe vitin e kaluar, por u tërhoq nga procedura pas prononcimit të partive politike se nuk e mbështesin zgjidhjen ligjore. /Alsat

TË FUNDIT
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

17 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
12 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
17 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
11 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
17 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
10 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
17 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ