Ministrja e Arsimit paralajmëron një sërë ndryshimesh, përfshi dhe plan-programet mësimore

Picture of INA
INA

26/06/2024

Ministrja e re e Arsimit, Vesna Janevska ka paralajmëruar një sërë ndryshimesh në arsim, madje edhe ndryshime në konceptin mësimor. Siç tha Janevska, në vitin e ri shkollor disa nga lëndët tashmë të integruara do të bëhen të posaçme ndërsa për vitin shkollor 2025/26 parashikohen planprograme të reja mësimore.

“Atë që kemi premtuar edhe do ta realizojmë. Lëndët e posaçme do të vihen në funksion që nga viti i ri shkollor dhe do të funksionojnë si lëndë të posaçme, sidomos ato të përgjithshmet si historia, gjeografia, arsimi qytetar. Ky vit do të jetë vit tranzicioni kur bëhet fjalë për planprogramet mësimore dhe lëndët. Në bashkëpunim me byronë menjëherë fillojmë të punojmë në planet dhe programet e reja, t’i ndajmë lëndët, të zbatojmë atë që mësuesit dhe prindërit thonë që nuk funksionon dhe nuk jep efekt. Për vit e ardhshëm 2025/26 të jemi të kompletuar me ndryshimet në konceptin mësimor”, deklaroi Vesna Janevska, ministre e Arsimit.

Gjithashtu, ministra Janevska paralajmëroi mësim tërë ditorë dhe në një turn në shkollat që plotësojnë kushtet.

“Të mundësojmë mësim tërëditor në shkolla dhe proces mësimor në një turn. Do të bëjmë plan, aty ku ka kushte të fillohet me mësim tërëditor të paktën deri në klasën e katërt dhe të mësohet në një turn. I referohet kryesisht lëndëve zgjedhore si orë shtesë për matematikë, gjuhë maqedone, angleze, dramë, kor, orkestër, fotografi dhe shkathtësi njerëzore. Me këtë u’a plotësojmë kohën dhe fëmijët mos të mendojnë se 7 ose 8 orë duhet të qëndrojnë mbi libër”, tha Vesna Janevska, ministre e Arsimit.

Në prezantimin e sistemit të ri për menaxhim në arsim dhe ditarin e ri elektronik, ministrja Janevska tha se do të kapërcehen sfidat e së kaluarës, do të lehtësohet puna e arsimtarëve ndërsa prindërit do të kenë qasje më të lehtë dhe më shumë informata për fëmijët e tyre. Sistemi I ri do të jenë në funksion nga 1 shtatori ndërsa është realizuar me mjete financiare të Bashkimit Evropian. /Alsat.mk

TË FUNDIT
23 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
32 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
34 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
36 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
46 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

23 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
23 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
18 orë
LSDM: Pandov i liron nga burgu të dënuarit për “27 prillin”
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
22 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
16 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin
1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

INFO

NA NDIQ