Ministrja e mbrojtjes e Maqedonisë kundër Rusisë, në mbrojtje të Ukrainës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2022

Republika e Maqedonisë së Veriut mbështet plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

“Institucionet tona po ndjekin zhvillimet në dhe rreth Ukrainës në lidhje me vendosjen e forcave të armatosura nga Federata Ruse përgjatë kufirit”, tha ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska.

Ajo shtoi se vendi mbështet përpjekjet e NATO-s dhe OSBE-së për tejkalimin e situatës së tensionuar.

“Vendosja e forcave të armatosura nga Rusia është një akt provokues dhe destabilizues që ul sigurinë e kontinentit evropian,” tha Petrovska, duke shtuar se stabiliteti i Evropës duhet të jetë qëllimi i të gjithëve. Ministrja e Mbrojtjes informoi se Qeveria dhe institucionet përkatëse janë në koordinim të plotë për të mbrojtur sigurinë e qytetarëve të Maqedonisë. /SHENJA

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ