Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë u deklarua pro Ukrainës, reagon ambasada ruse

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Ambasada ruse në Shkup ka reaguar ndaj deklaratës së ministres së Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska që ishte pro Ukrainës, në rast të ndonjë invazioni rus.

Ministrja Petrovska po ashtu u deklarua për përfshirjen e mundshme të armatës së Maqedonisë së Veriut në konfliktin mes Rusisë dhe Ukrainës nëse NATO kërkon një gjë të tillë. Ambasadës ruse theksoi se një deklaratë e tillë e ministres është befasi.

“Rusia asnjëherë nuk ka kërcënuar popullin ukrainas dhe nuk ka për qëllim të ndërmerr veprime agresive. Me fjalë të tjera, ne nuk do të sulmojmë, pushtojmë se godasim Ukrainën. Sa i përket forcave ruse të armatosura, ata po lëvizin në territor të tyre dhe kanë të drejtë të bëjnë një gjë të tillë”, nënvizohet në reagimin e Ambasadës së Rusisë në Shkup.

Petrovska deklaroi ditë më parë se nëse NATO kërkon që armata e Maqedonisë të përfshihet në konflikt të mundshëm në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, kjo mund të ndodhë, por vetëm nëse ka pëlqim nga qeveria dhe presidenti.

“Institucionet tona po ndjekin zhvillimet në dhe rreth Ukrainës në lidhje me vendosjen e forcave të armatosura nga Federata Ruse përgjatë kufirit”, tha ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska, duke shtuar se vendi mbështet përpjekjet e NATO-s dhe OSBE-së për tejkalimin e situatës së tensionuar.

“Vendosja e forcave të armatosura nga Rusia është një akt provokues dhe destabilizues që ul sigurinë e kontinentit evropian,” tha Petrovska, duke shtuar se stabiliteti i Evropës duhet të jetë qëllimi i të gjithëve. Ministrja e Mbrojtjes informoi se Qeveria dhe institucionet përkatëse janë në koordinim të plotë për të mbrojtur sigurinë e qytetarëve të Maqedonisë. (INA)

TË FUNDIT
42 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
20 orë
‘The Guardian’: Pse Sunak e çoi Britaninë papritur në zgjedhje?
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
1 ditë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
10 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
1 ditë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

INFO

NA NDIQ