Miratimi i shpejtë i inteligjencës artificiale mund të zvogëlojë pagat, jo vendet e punës, tregon një hulumtim!

INA
INA

29/11/2023

Miratimi i shpejtë i inteligjencës artificiale mund të zvogëlojë pagat, jo vendet e punës, veçanërisht për të rinjtë, tregoi hulumtimi i publikuar nga Banka Qendrore Evropiane të martën, raportoi Reuters.

Firmat kanë investuar shumë në inteligjencën artificiale (AI), duke i lënë ekonomistët të përpiqen të kuptojnë ndikimin në tregun e punës dhe të nxitin frikën në publik për të ardhmen e punës së tyre.

Në të njëjtën kohë, punëdhënësit po përpiqen të gjejnë punëtorë të kualifikuar, pavarësisht një recesioni që do të lehtësonte presionet e tregut të punës.

“Teknologjitë e aktivizuara me AI vazhdojnë të zhvillohen dhe të miratohen. Pjesa më e madhe e ndikimit të tyre në punësim dhe paga – dhe për rrjedhojë në rritje dhe barazi – ende nuk është parë”, thuhet në hulumtim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bitcoin

Vlera e Bitcoin shkon në mbi 65,000 dollarë – duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave

190719_ROBOTET_12_8

Në një kompani suedeze, një chatbot bën punën e 700 njerëzve – në një muaj ai pati 2.3 milionë biseda

whatsapp-main-600x360

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

chat-gpt

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

nasa2

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

INFO

NA NDIQ