Miratohet përbërja e Komisionit Anketues në Kuvend për skandalin në onkologji

ina-online
ina-online

29/09/2023

Rashela Mizrahi nga grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së do të kryesojë Komisionin Hetimor për skandalin në Klinikën Universitare për Radioterapi dhe Onkologji, sipas vendimit të Komisionit parlamentar për Zgjedhje dhe Emërime, i cili përcaktoi përbërjen e komisionit.

Sipas vendimit, anëtarë të Komisionit do të jenë Antonijo Milloshoski, Gordana Siljanovska-Davkova, Ivanka Vasilevska, Ljupço Prenxhov dhe Petar Risteski nga VMRO-DPMNE dhe nga koalicioni, Daniela Markoska, Nenad Kociq, Martin Kostovski dhe Marija Georgievska nga LSDM dhe koalicioni, Arben Ziberi dhe Bedri Fazli nga BDI dhe Remzi Mehmedi nga Aleanca për Shqiptarët.

Vendimi për Komisionin anketues është marrë më 20 shtator, me propozim të VMRO-DPMNE-së, pas akuzave publike për abuzim me ilaçet në Klinikën e Onkologjisë. Prokuroria Publike në fillim të muajit ka hapur procedurë parahetimore. Akuzat për abuzim me medikamentet në klinikë shkaktuan reagime publike dhe një sërë protestash.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

Gashi: Pushteti po përgatit falsifikimin e zgjedhjeve, ne nuk do ta lejojmë këtë!

takimi lidereve lideret

Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

Krenar Lloga

Lloga: Dënimi me vdekje është i ndaluar tek ne, por mendoj se do të ishte shpëtim për ata monstra

blerim sejdiu

Zhelinë/ Sejdiu ka penguar prerjen e druve nga një kompani private: Dëmtim brutal i natyrës

Trajanov

Trajanov propozon: Zgjedhje pa qeveri teknike dhe një Njësi Zgjedhore

Arben Taravari

Shfuqizimi qeverisë teknike, Taravari: Tendenca e VMRO-së është më shumë të mos ketë kryeministër shqiptar

zejd

Zejdi: Kryeministri shqiptar mund të presë, nëse ka marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

takimi lidereve lideret

Kasami, Mexhiti dhe Gashi braktisën takimin e liderëve, kërkojnë zgjedhje të parakohshme

vanja

Koment nga Bekim Qoku për ngjarjen e rëndë në Maqedoni

INFO

NA NDIQ