Miratohet raporti i KE-së për Maqedoninë, Euroambasadori Gir kërkon që të mos keqpërdoret flamuri evropian

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Raporti i Komisionit Evropian për progresin e vendit i plotëson kushtet për fillimin e negociatave, por vetoja bullgare nuk është problemi i vetëm për integrimin e Maqedonisë së Veriut.

“BE-ja paralajmëron se procesi i reformës dhe harmonizimit me standardet evropiane duhet të vazhdojë, por vëren seriozisht se trendi i miratimit të ligjeve me procedurë të përmbledhur duhet të ndalet në Parlament”, tha ambasadori i BE-së, David Gir, i cili pesë muaj pas miratimit të tij prezantoi sot raportin e BE-së për përparimin e Maqedonisë së Veriut.

Sipas tij, të gjithë deputetët duhet të punojnë së bashku për të arritur qëllimet e agjendës evropiane.

“Raporti i Komisionit Evropian për progresin e vendit plotëson kushtet për fillimin e negociatave, por duhet të vazhdojë me reformat për të bërë progres të mëtejshëm drejt zbatimit të tyre në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, sundimin e ligjit, legjislacionin zgjedhor, reformat e administratës publike. Ju duhet të kontribuoni në forcimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës. Është e nevojshme që menjëherë të rishikohet Kodi Zgjedhor, të mos abuzohet me flamurin europian dhe të ketë më pak përdorim të ligjeve me procedurë të shkurtuar. Parlamenti duhet të forcojë rolin e tij dhe të ketë një dialog konstruktiv midis palëve” theksoi euroambasadori Gir.

Përkundër vërejtjeve të shumta të Unionit për zbatimin e reformave, zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, ishte i kënaqur me atë që ishte bërë në të gjitha fushat.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

donaldtrump

Gjykata e Lartë vendos pro Trampit, ish-presidenti: Fitore e madhe për Amerikën

okb

Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

INFO

NA NDIQ