Mitreski: Me muaj OBRM-PDUKM bllokon ligje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Koordinatori i LSDM-së, Jovan Mitreski akuzoi se me muaj OBRM-PDUKM bllokon punën në kuvend.

Ai tha se seancat kuvendare zgjasin më shumë, ndërsa miratimi i ligjeve në interes të qytetarëve presin me muaj, të bllokuara në komisione që i udhëheq opozita.

“Dje gjatë gjithë ditës qytetarët kanë mundur të shohin se si deputetët e opozitës maqedonase shtynin seancën. Nuk lejojnë që shumica parlamentare të jetë edhe në grupet e punës dhe komisione. Puna në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime me muaj është bllokuar”, tha Mitreski.

Sipas tij, OBRM-PDUKM bllokon edhe ligje të tjera siç janë Ligji për Bujqësi dhe Zhvillim Rural që siguron subvencionim të naftës për bujqit për 100% në vend të 50%., Ligji për mësimdhënës ku sigurohen paga më të larta për mësimdhënësit, Ligji për shërbim në armatë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ