Mitreski: Opozita dëshiron të krijojë incident në Kuvend

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Jovan Mitreski, koordinator i Grupit Parlamentar të LSDM-së, për “Utrinski Brifing” tha se opozita dëshiron të krijojë incident në Kuvend dhe për këtë arsye janë bllokuar rreth 30-40 procedura, përfshirë ligjet, emërimin e ambasadorëve dhe katër gjyqtarë kushtetues.

“Kam një ndjenjë që duan të krijojnë një incident, por ne po kërkojmë që me bisedime të kalojmë këto ligje të bllokuara. Bëhet fjalë për 30-40 procedura që i japim mundësinë për bisedime, por kujdesemi të mos provokojmë të cilën po e pret opozita”, tha Mitreski.

Mitreski shtoi se opozita ka vërejtje për zgjidhjen e re ligjore sipas së cilës paga minimale duhet të rritet në 18.000 denarë. Kërkesa shtesë e opozitës do të jetë nivelimi i pagave në të gjithë sektorët sipas pagës minimale.

Ai shtoi se procedura të tilla duhet dëshirojnë ta tregojnë qeverinë si të paaftë para opinionit, pasi opozita mbylli faqen e saj ku ishin programet e kryetarëve të komunave të zgjedhur nga radhët e VMRO-DPMNE-së dhe partnerëve të koalicionit.

TË FUNDIT
3 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
10 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
17 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
19 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

ME TE LEXUARA

18 orë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
4 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
11 orë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës
8 orë
9 ditë sallat e operacionit jashtë funksionit! MSH pret rezultate nga Gjermania, por nuk dihet kur vijnë
16 orë
Paraqitje e shpeshtë e shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave deri të enjten, stabilizim i motit nga e premtja
4 orë
Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës
11 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike
8 orë
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

INFO

NA NDIQ