Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

Picture of INA
INA

21/05/2024

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, dje gjatë fjalimit të tij në asamblenë e 49-të e Asociacionit të eksportuesve të Greqisë Veriore, ka dërguar mesazhe të qarta te udhëhqësia e re e Maqedonisë së Veriut që të tërhiqet nga retorika “provakative dhe jo ligjore”.

“Retorika e tyre është provokative dhe joligjore. Ne e refuzojmë dhe e kthejmë atë, vuri në dukje karakteristike ai, duke drejtuar shigjetat drejt partisë opozitare greke SYRIZA, duke thënë se “agnostitkët në kufi duhet të kuptojnë se atdheu nuk do të tërhiqet nga arma të cilën e ka në duar. Na kanë akuzuar për marrëveshjen dhe tani nga ne kërkojnë të ratifikojmë memorandumet”, tha ai.

Mitsotakis tha se Demokracia e Re në kohë ka paralajmëruar për rreziqet e Marrëveshjes së Prespës, dhe theksoi se partia e tij ka votuar kundër marrëveshjes dhe se qeveria e tij do të vendoset në mbrojtje të kompanive eksportuese greke për mbrojtje të prodhimeve maqedonase në rajonin e Maqedonisë së Greqisë.

TË FUNDIT
2 ditë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
2 ditë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
3 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
3 ditë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
3 ditë
Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

IMG_2910

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

Dodik

Kërcënon Miorad Dodik: Ka një vendim për ndarjen e Bosnjës

Ursula Von der Leyen

Von der Leyen u bën thirrje qytetarëve evropianë që të dalin në zgjedhje

INFO

NA NDIQ