Mjekët familjar nesër në protestë, po përballen me mundësinë e mbylljes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Mjekët familjar nesër do të protestojnë dhe nuk do ta shfrytëzojnë “Termini Im”, por do të punojnë vetëm për pacientët urgjentë, tha mjekja Liljana Çolakova-Dervishova, kryetare e Shoqatës së Mjekëve Privatë Familjar.

“Kjo është një protestë e mjekëve nga vendbanime të vogla dhe ambulancave me një numër të vogël pacientësh, të cilët po përballen me mundësinë e mbylljes, pasi me kapitacionin ekzistues nuk mund të mbijetojnë. Kjo protestë është për shkak të një sërë arsyesh që i hasim në punë, siç është kapitulli i vogël prej 65 denarë i cili u miratua në vitin 2018.

Me këto mjete duhet të paguani një infermiere me pagë minimale prej 18.000 denarë, për të paguar faturën e shtuar të rrymës. Ka kolegë në vende të vogla ku numri i pacientëve është në rënie dhe përballen me mundësinë e mbylljes së autoambulancave. Shoqata është e të gjithë mjekëve privatë dhe për këtë po e bëjmë këtë protestë”, pohon Dervishova.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

INFO

NA NDIQ