Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Picture of INA
INA

10/07/2024

Temperaturat vazhdimisht do të jenë në rritje dhe do të arrijnë edhe në 42 Gradë Celsius. Kurse rritja e lagështisë së ajrit, do të krijoj ndjesinë e temperaturës edhe më të lartë nga ajo që matet. Kështu paralajmërojnë sinoptikët e Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike. Ata shtojnë se me qenë se ditët në vijim do të jetë shumë nxehtë , do të jetë aktive faza portokalli.

Julijana Fidanoska-Mishkoska, sinoptikane

“Nga e premtja presim që temperatura të ketë rritje graduale, kështu që deri të ejten e ardhshme do të kemi mot shumë të nxehtë, me temperatura që do të arrijnë edhe deri në 42 Gradë dhe nga e ejtja deri në mesin e javës së ardhëshme do të jetë aktive faza portokalli pothuajse në gjithë vendin. Përshkak të rritjes së lagështisë në disa vende, ndjesia do të jetë se temperatura është më e lartë se ajo që matet”.

E pikërisht temperaturat e larta kanë shtuar kërkesën e ndihmës mjekësore të qytetarëve, sidomos përshkak të ftohjes nga kondicionerët.Sipas doktoresha familjare Sifiane Bellçishta, ndër grupmoshat më të prekura nga këto temperatura janë foshnjet sepse siç tha ato dehidrojnë shpejtë. Kurse shtoi se tek të rriturit më të rrezikuar janë personat mbi 50 vjeç, sepse për herë të parë është paraqitur tensioni i lartë përshkak të dehidrimit. Rrezet ultravjollcë theksoi ajo dobësojnë imunitetin te disa persona.

Sifiane Bellçishta, mjeke familjare

“Te ne në ordinancë paraqiten me temperaturë të lartë sepse janë ftohur dhe gjatë analizave që i bëjmë të gjakut, te ata persona shohim se është një ftohje virusale nuk është bakteriale dhe duhet të kenë shumë kujdes që kondicionerët t’i pastrojnë sepse mund të paraqitet bakterie tek ata persona…Temperaturat e larta më tepër i prekin fëmijët e vegjël të cilët janë të posalindur që kanë më tepër ujë në trupin e tyre, nëse dalin në temperaturë të lartë, uji te ata harxhohet dhe mund të vijë dehidrimi shumë i shpejtë, prandaj nënat gjidhënëse duhet të ushqejnë ato fëmijë çdo orë”.

Sipas dokoreshës Ballçishta, personat me diabet duhet ta rrisin dozën e terapisë, sepse gjatë dehidrimit rritet sasia e sheqerit. Personat me sëmundje kardivaskulare, temperaturat e larta ju shkaktojnë zgjerim të enëve të gjakut, pranaj thotë se duhet të përgjysmohet terapia që jepet për pulsin dhe enët e gjakut. Personat me sëmundje të veshkëve, potencoi se duhet të menjanojnë mishin e kuq dhe nuk është e preferueshme të marrin infuzione.

Edhe sot ka qenë ditë mjaft e nxehtë dhe që në orën 11:00 temperatura kishte arritur në 37 Gradë Celsius, ndërsa temperatura ditore ka shkuar edhe deri në 40 Gradë.

“Temperaturat e larta dhe rrezet e forta të diellit pothuajse kanë zbrazur sheshin ‘Maqedonia’. Qytetarët me kapela dhe size mbrojtëse po shpejtojnë për në destinacionin e synuar në mënyrë që të evitojnë të nxehtin”.

Në këtë mot të nxehtë mjekët rekomandojnë që qytetarët të pijnë ujë në çdo 10 minuta nga një gotë dhe jo më shpesh sepse mund të shkaktoj të vjella, por edhe konsumim i supave të ndryshme dhe perimeve.

TË FUNDIT
1 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
4 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
4 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
4 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
22 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
1 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
22 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
22 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
22 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
22 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
1 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

INFO

NA NDIQ