Mjeku më i vjetër në botë jep 4 këshilla të rëndësishme për të jetuar deri në 100 vjeç

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/04/2023

Howard Tucker është pothuajse 101 vjeç. I lindur në vitin 1922, ai ushtron mjekësi që nga viti 1947 dhe shpesh pyetet se si mund të qëndrojë i shëndetshëm, i lumtur dhe i kthjellët në këtë moshë.

Dhe ai përgjigjet se ndërsa gjenet e mira dhe fati ndihmojnë, ai ka ndjekur 4 rregulla për aq kohë sa i kujtohet dhe duket se funksionojnë.

Ai i ndau ato në CNBC, shikoni ato dhe vendosni nëse do t’i bëni ato pjesë të jetës tuaj.

Ai nuk kalon ditë pasiviteti

Ai punon për më shumë se 45 vjet dhe, sipas librit Guinness, ai është mjeku më i vjetër që punon në botë. Edhe gjatë pandemisë, ai shihte 5-6 pacientë në ditë, duke bërë telefonata pasi spitali i tij ishte i mbyllur. Në ditët e pushimit ai kalon kohë me 4 fëmijët dhe 10 nipërit e tij. Kështu që ai vazhdimisht bën gjëra për të qëndruar vigjilent.

Ai punon jashtë

Me sa duket, në moshën 100-vjeçare, ai nuk mund të bëjë vrap apo ski, por ecën me shpejtësi në rutine çdo ditë. Në fakt, nuk ndalet para se të plotësojë 5 kilometra.

Ai nuk pi duhan

Këtu, në rregull, nuk kemi shumë për të thënë. Ai nuk ka pirë kurrë duhan në jetën e tij dhe inkurajon pacientët e tij, si dhe secilin prej nesh, të ndjekin shembullin e tij

Ai nuk është në dietë

Gjëja kryesore është të bëni gjithçka në moderim. Ai gjithashtu pi martinin e tij herë pas here, ha aty-këtu, por shumicën e ditëve ai ha shëndetshëm. Fakti që i pëlqejnë perimet i ndihmon shumë, sigurisht. “Ne jetojmë çdo ditë ndërsa vdesim një herë, kështu që duhet të shfrytëzojmë sa më shumë kohën tonë,” vuri në dukje ai.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barku obez pesha

ISHP: Obeziteti në Maqedoni është në nivel të lartë

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

INFO

NA NDIQ