Mjeshtria politike e subjekteve maqedone!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2023

Andan Azizi

Saherë që BDI shkon drejt rënies dhe opozita qartazi duket se është në epërsi, ashtu siç tregoi edhe sondazhi i fundit i IRI, çuditërisht VMRO-LSDM në sinkronizim njëra me tjetrën lëshojnë deklarata të tipit “BDI ka gllabëruar shtetin “ apo “Zaev e Mickovski duan qeveri pa BDI” , gjëra të cilat hapur shihen se janë në kordinim me PR-in e BDI-së dhe subjekteve maqedone.

E gjithë kjo lojë qartazi e dukshme, me shhmë gjasa bëhet për të njëjtin qëllim, si ta ndihmojnë BDI-në e të mbetet partner i palës maqedone edhe në të ardhmen si partner i tyre sot i 20 vite i “përshtatshëm” politik!

Arsyeja se pse janë çmendur partitë maqedone që ta kenë partner në qeveri BDI-në, e kuptua më qartësishtë nga të dhënat që i plasoi grupi i zjarit, pra BDI ka realizuar vetëm 2% investime kapitale në zonat shqiptare dhe e gjithë çështja konsiston në hilen ekonomike dhe defaktorizimin politik të shqiptarëve.

Pra nga kjo kuptohet se pse VMRO dhe LSDM e duan BDI partner koalicioni, sepse çka se BDI ka 7,8 ose 10 ministra, kur ske as 2% investime në vendbanimet shqiptare?!

Rezultati nga ky kombinim i “përshtatshëm” koalicionues në fund dihet: Boshatisje dhe ekzodi masiv i rinisë shqiptare dhe dështim në çdo segment ku gravitojnë shqiptarët!

Uroj që shqiptarët përfundimisht ti kenë mësuar këta truqe dhe ta dënojnë këtë lloj mashtrimi me VOTËN e tyre në zgjedhjet e ardhshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ