Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë

Picture of INA
INA

21/05/2024

Përzgjedhësi i Kroacisë, Zlatko Daliq, të hënën ka publikuar listën e futbollistëve në të cilët llogarit për “Euro 2024” që mbahet në Gjermani. Lista është preliminare, derisa lista finale me më së shumti 26 futbollistë duhet të publikohet deri më 7 qershor.

Nuk ka befasi në listën e Kroacisë. Mesfushori i Real Madridit, Luka Modriq, do ta udhëheqë Kroacinë në Evropianin në Gjermani. Mund të jetë ngjarja e fundit e madhe për superyllin kroat.
Në listën e Daliqit janë 26 lojtarë, ndërsa nëntë të tjerë janë në listën pritëse. Pritjet nga Kroacia janë të mëdha. Këtë e di selektori kroat.

“Jemi të vetëdijshëm për ambiciet e mëdha dhe pritjet e të gjithëve. Por po ashtu jemi të vetëdijshëm se sa përfaqësuese të mira ka në Evropian. E kemi grupin më të fortë të mundshëm. Do të jetë vërtet shumë vështirë. E kemi rezultatin që e kemi dashur, që është kualifikimi në Evropian. Të gjitha të tjerat janë bonus”, ka thënë Daliq pas publikimit të listës.

Ai ka thënë se përfaqësuesja nuk ka presion dhe se do të bëhet maksimumi për paraqitje sa më të mira. Daliq pret përkrahje shumë të madhe në Gjermani.

Kroacia grumbullohet më 26 maj. Më 3 qershor luan miqësore me Maqedoninë e Veriut në Rjekë, ndërsa më 8 qershor e ka miqësoren e fundit para Evropianit. Përballet me Portugalinë në Oeiras.
Në Gjermani kroatët janë në grupin B. Më 15 qershor luajnë ndaj Spanjës, më 19 qershor ndaj Shqipërisë në Hamburg dhe më 24 qershor ndaj Italisë.

Te Kroacia ka yje të shumtë, por Modriqi është i pakrahasueshëm.

“Nuk i përshtatet atij një sezon kaq i lehtë. Ai duhet të jetë në çdo ndeshje në fushë dhe kështu do të jetë i vërteti. Jemi në kontakt çdo ditë. E di që ka luajtur më pak ndeshje, por ai mezi pret të grumbullohet me përfaqësuese, të jetë udhëheqësi ynë”, ka theksuar Daliq.

Me Modriqin si lider në fushë, Kroacia ka suksese të jashtëzakonshme.

Në Botërorin e vitit 2022 u rendit e treta, ndërsa në “Rusia 2018” ishte e dyta. Në Ligën e Kombeve ishte e dyta, vitin e kaluar. Tani kroatët kërkojnë sukses madhor edhe në Evropian.
Joshko Grvardiol e Mateo Kovaçiq të Manchester Cityt, Josip Stanishiq i Bayer Leverkusenit, Marcelo Brozoviq i Al Nassr, Mario Pashaliq i Atalantas, Nikola Vlashiq i Torinos, Ante Budimir i Osasunas, Andrej Kramariq i Hoffenheimit, Ivan Perishiq i Hajdukut janë disa nga emrat e njohur të Kroacisë.

TË FUNDIT
13 minuta
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët
2 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
3 orë
KOMENTI I GUXIMSHËM DHE I SINQERTË I NJË VAJZE SERBE
3 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
3 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

ME TE LEXUARA

23 orë
Lajm i mirë për Ramadanin, vjen oferta e gjigantit italian
3 orë
Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij
23 orë
“Hysaj dështon sërish, masakrohet në rrjet”, ish-futbollisti Sokol Kushta: Këto janë gabimet e radhës
3 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë
22 orë
Renditja e FIFA-s: Rënie për Maqedoninë e Kosovën, Shqipëria nuk lëviz
3 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
1 ditë
Xherdan Shaqiri futet në histori dhe bëhet futbollisti i vetëm Europian
21 orë
Italia dhe Spanja do të përballen për herë të 41-të

LEXO MË SHUMË

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

FB_IMG_1718953575861

KOMENTI I GUXIMSHËM DHE I SINQERTË I NJË VAJZE SERBE

arsenal

Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024

mesi-argentina

Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

roberto baggio

Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

IMG_3399

UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

spanja

Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit

mirlind daku

Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve

INFO

NA NDIQ