Moldavia gjen copëza të raketave pas sulmeve ruse në Ukrainë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Një patrullë policore ka gjetur copëza të raketave në veri të Moldavisë më 16 shkurt, disa orë pas sulmeve ruse me raketa që kishin për cak Ukrainën fqinje, thanë autoritetet moldave.

Copëzat e raketave u gjetën afër kufirit me Ukrainën, në fshatin Larga, tha Policia moldave përmes një deklarate.

Që nga nëntori i vitit të kaluar, të paktën katër herë janë gjetur copëza raketash në Moldavi, që kur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës pothuajse një vit më parë.

Njoftimi për gjetjen e copëzave të raketave ruse vjen në kohën kur Parlamenti moldav po përgatitet që votojë për kryeministrin e ri, që pritet të vazhdojë kursin pro-evropian të kësaj ish-republike Sovjetike dhe të shtyjë përpara agjendën për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Moldavia ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës dhe presidentja moldave gjatë kësaj jave ka akuzuar Rusinë se po përgatit një komplot, duke përdorur sabotatorë të huaj, për të rrëzuar udhëheqjen e Moldavisë.

Moska mohon këto akuza dhe po ashtu nuk ka komentuar menjëherë lidhur me gjetjen e copëzave të raketave në territorin e Moldavisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

Putin

Putini po humbet afër 1,000 ushtarë në Ukrainë çdo ditë, Inteligjenca Britanike sjell detajet, tregon pasojat për Rusinë

Vucic-Macron

Sonte takimi i madh Macron-Vuçiq, Franca e qartë me Serbinë për Kosovën

david cameron

Cameron: Mbështetja britanike për Izraelin nuk është e pakushtëzuar

INFO

NA NDIQ