Moldavia ndalon hyrjen e Goran Bregoviçit

ina-online
ina-online

21 Gusht, 2023

Kompozitori serbo-kroat Goran Bregoviç i është ndaluar hyrja në Moldavi për arsye “sigurie”, një vend që është fqinj me Ukrainën dhe ka forcuar kontrollet kufitare që nga shpërthimi i konfliktit të armatosur në shkurt 2022.

Sipas shtypit, artisti i famshëm 73-vjeçar “mbështeti hapur aneksimin e Krimesë “, kur dha një koncert në mars 2015, dhe pushtimin e Ukrainës.

“Me keqardhje ju informojmë se Goran Bregovic dhe grupi i tij nuk do të mund të performojnë sonte, për arsye që nuk kanë të bëjnë as me organizatorët dhe as me artistët, ” tha Festivali Muzikor Gustar, një orë nga kryeqyteti Kishinau.

“Për fat të keq, ata nuk u lejuan të hynin në Republikën e Moldavisë, ndërkohë që kishin zbritur tashmë në aeroport”, thuhet në një mesazh të postuar nga organizatorët e festivalit në platformën Facebook.

Bregovic, sipas deklaratës së tij të lëshuar nga organizatorët, është “shumë i zhgënjyer që ai u dëbua pa asnjë shpjegim zyrtar .

“Unë jap koncerte njëri pas tjetrit në të gjithë Euorpën dhe nuk kam hasur kurrë në ndonjë problem,” shtoi ai.

Dje ishte planifikuar të performonte edhe grupi ukrainas Kalush Orchestra, i cili fitoi Eurovision 2022.

Autoritetet në ish-republikën sovjetike janë në gatishmëri të lartë mes përshkallëzimit të tensioneve me Moskën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-18-16-06-352-edit_com.facebook.katana

Pse nuse i thonë kësaj!? Luizi i vë dy duart kokës kur provon ushqimin e gatuar nga Kiara

Screenshot_2023-09-28-15-14-34-103-edit_com.android.chrome

Mbaruan pushimet! Luizi publikon videon e trishtë kur e ëma lë Shqipërinë (VIDEO)

Kim Jong

Zgjerimi i forcës bërthamore verikoreane tani parashihet edhe me ligj

Tajvan_nendetese_AP-780x470

Tajvani prezanton nëndetësen e parë teksa rrit mbrojtjen kundër Kinës

Zelenski

Zelensky: Nuk kemi alternativë tjetër përveçse të jemi më të fortë

fifi filloreta

Fifi të premten publikon këngën e re

BORA

Bora Zemani do të jetë sërish prezantuese e “Dancing With the Stars”

luiz olta

Si ka qenë për Olta Gixharin të punonte në film me Luiz Ejllin?! Aktorja zbulon gjithçka

makine-zjarr-750x430

Së paku 100 të vdekur nga zjarri në një dasmë në Irak

INFO

NA NDIQ