Molla Shaqiri: E Kam Marr Dozën E Tretë, Merreni Edhe Ju!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Kreu i Bashkësisë fetare Islame, Shaqir Fetahi deklaroi se obligim i çdo personi që të kujdeset për shëndetin. Sipas tij në këtë kohë pandemie mënyra më e mirë për këtë do të ishte zbatimi i rekomandimeve të institucioneve shëndetësore, përfshi edhe vaksinimin, shkruan Alsat. BFI-ja që nga momenti i parë ka ndërmarr të gjitha masat nëpër objektet fetare. Kemi respektuar të gjitha rregullat nga OBSH-ja dhe Ministria e Shëndetësisë. Meqenëse jeta në islam është e shenjt, ne kemi për obligim që ta rruajmë, atë. Kemi apeluar për respektim të masave, për vaksinim. Jam ndër ata që kam marr vaksinën, dozën e parë, të dytën dhe para pak kohësh edhe të tretën. Jemi këtu së bashku që të apelojmë tek të gjithë qytetarët e RMV-së që këtë çështje ta marrin shumë seriozisht, dhe të mos vijmë në situatë e të thonë, ah sikur ta kisha marrë me kohë vaksinën”, deklaroi Shaqir Fetahu, kryetar i BFI-së.

Në vij të njëjtë edhe kryetari i Kishës Orthodokse Maqedonase (KOM), i cili gjithashtu theksoi rendësin e vaksinimit dhe rekomandimeve tjera të institucioneve shëndetësore.

“Bashkë me krerët e bashkësive fetare, i bashkëngjitkemi apelit tuaj që të tu përmbahen masave, që institucionet po drejtojnë tanimë dy vjet. KOM përmes njoftimeve disa herë gjatë këtyre dy viteve, por edhe gjatë festave nipër tempujt fetar apelonte që popullata të respektoj rekomandimet e institucioneve shëndetësore. Më mirë diçka të pengojmë se më pas ta shërojmë”, tha z. Stefan, kryetar i KOM. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

INFO

NA NDIQ