Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Në emisionin Money në Euronews Albania këtë të shtunë u bë një analizë e kualifikimit të Shqipërisë në Euro 204 dhe përfitimet që vijnë.

Shqipëria është në kampionatin Europian, për herë të dytë dhe me kokën lart. Ky është triumfi i një skuadre pa histori në elitat e futbollit, por me ambicjen për tu bërë pjesë e historisë. Ekipi kombëtar është sot një vlerë e shtuar për vendin, tifozerinë, besimin e të rinjve, ekonominë, politikën dhe bizneset. Me këtë skuadër, edhe harta i ka hapur kufijtë, aty ku mbaron Shqipëria e Madhe.

Kur përfaqësuesja jonë e futbollit doli në krye të grupit eliminator, pak kush e besonte këtë renditje. Të paktën, në letër, Çekia dhe Polonia ishin pretendente, ndërsa Moldavia një ekip planprishës, e cila mund t’i hapte punë kujtdo, por kurrësesi të dilte në krye. Po ashtu edhe Ishujt Faroe, ishin aty si për t’i dhënë pikë të gjithë kundërshtarëve dhe për asgjë më shumë.

UEFA pritet të fitojë rreth 2.4 mld euro nga organizmi i kampionatit europian në Gjermani, dhe do të ndajë 331 milionë për 24 ekipet pjesmarrëse. Kombëtaret e kualifikuara, përfshirë edhe Shqipërinë kanë marrë 9.25 milionë euro, ndërsa gjatë fazës së grupeve, çdo fitore do shpërblehet me 1 milion euro, ndërsa barazimi me 500 mijë euro. Për 16 kombëtaret që kalojnë grupet, UEFA do të japë 1.5 milionë euro shpërblim, ndërsa 8 ekipet çerekfinaliste do marrin më tej 2.5 milionë euro. Në gjysmëfinale 4 ekipet do marrin 4 milionë euro dhe finalistet nga 5. Ndërkohë, ekipi që do të ngrejë kupën do të marrë edhe 8 milionë euro të tjera, duke marrë gjithësej për të gjitha ndeshjet, 28 milionë euro./Euronews.al

TË FUNDIT
7 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
7 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
8 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
8 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

21 orë
Itali-Shqipëria, flet kryeministri Rama: Vetëm deti na ndan, shpresoj të përfundojë në barazim
12 orë
“Në shtëpi fiton gruaja... por sot fiton Italia”, çifti italo-shqiptar 'përplasen' për ndeshjen
21 orë
“Ethet” e Kombëtares në “Euro 2024”, sa priten përfitimet financiare?
12 orë
Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët
1 ditë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”
20 orë
Italia e humb betejën e ‘lojtarit të 12-të’ pa nisur ende ndeshja me kuqezinjtë
11 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
22 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
17 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ