Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

Picture of ina-online
ina-online

13/04/2024

Familjarë të te burgosurve të rastit “Monstra” edhe pas 12 viteve vazhdojnë të kërkojnë drejtësi. Sipas Sabri Azirit, familjar i të burgosurve, janë marrë të gjitha masat për të vazhduar procesin për që siç thotë të zbardhet e vërteta. Hapi i radhës sipas tij është ankimi i rastit në Gjykatën e Strasburgut, raporton Alsat.

“Fillimisht ne ndjejmë dhimbje për çdo jetë të humbur e sidomos kur është i pa fajshëm, si familjarë kemi marrë të gjitha hapat për të vazhduar procesin më tutje.” Ne jetojmë në Maqedoni dhe me bashkëqytetaret tanë maqedonas nuk kemi problem se i kemi hallet e njëjta, ne kemi problem me individ të cilët punojnë për të fajësuar një popull të tërë i cili është i pa fajshëm dhe i cili ka qenë i pa mbrojtur”, tha Sabri Aziri, familjarë i të burgosurve të rastit Monstra.
Sipas Azirit ky rast është zvarritur me qellim dhe është përdorur nga pushteti i atëhershëm por edhe i tanishëm që siç thotë të fitojnë pikë politike në kurriz të shqiptarëve të pa fajshëm.

“Fillimisht pala tjetër e montoi procesin dhe ka bërë pikë politike në dëm të shqiptarëve dhe në dëm të atyre të cilët janë të pa fajshëm ndërsa pala tjetër, politikan të ndryshëm po ashtu e shfrytëzuan për përfitime personale… Ne si familje kemi qenë të pambrojtur nga politikanët në kohen kur është dashur të thuhet e vërteta nuk është thënë dhe le të mbajnë përgjegjësi ata të cilët aprovuan burgosjen e familjareve tanë dhe njerëzve tjerë të pa fajshëm”, shtoi Sabri Aziri, familjarë i të burgosurve të rastit Monstra.

Dje u mbushen 12 vite kur në liqenin e Smillkovës u vranë 4 të rinj dhe një peshkatar në rastin e njohur si “Monstra”. Për këtë rast, me burg të përjetshëm u dënuan Alil Demiri, Afrim Ismailoviq dhe Agim Ismailoviq. I akuzuari tjetër Fejzi Aziri u dënua me 15 vjet burg, ndërsa Haki Aziri me 9 vite burg. Dy nga të dënuarit me burg të përjetshëm Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq, janë akoma në arrati./Alsat.mk

TË FUNDIT
23 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
48 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

6 orë
Apasiev: Nuk mbështesim kandidatin shqiptar për kryetar të Kuvendit
1 ditë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 ditë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
21 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

INFO

NA NDIQ