“Mos bëj asnjë hap…” – Rama dhe Blinken thirrje Kurtit

ina-online
ina-online

15/02/2024

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, u bëri thirrje autoriteteve në Prishtinë që të mos ndërmarrin veprime pa u kordinuar më parë me aleatët strategjikë.

Rama theksoi në fjalën e tij se çdo veprim i ndërmarrë në mënyrë të njëanshme nga qeveria e Kosovës cënon marrëdhëniet që ajo ka me SHBA-të.

Sipas kreut të qeverisë veprimet e njëanshme mund të shtojnë disa vota në politikën e brendshme, por nuk fitojnë të ardhmen.

Sot pasi kemi diskutuar, unë dua ta përsërisë apelin tim dhe apelin tonë për autoritetet e Prishtinës, që të mos bëjnë asnjë hap të pa konsultuar me aleatët tanë strategjikë, pasi është në radhë të parë në interesin e tyre dhe patjetër që është në interesin e aleancës sonë. Nga veprimet e pakoordinuara mbase mund të fitohen disa vota sot për sot, duke e kthyer politikën e jashtme në një instrument të politikës së jashtme, por nuk fitohet e ardhmja”, tha Rama.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

INFO

NA NDIQ