Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve

Picture of INA
INA

13/06/2024

Komisioni Antikorrupsion ndërpreu mbi 20 procedura kundër zyrtarëve për mosparaqitje të pronës. Bëhet fjalë për shkelje të cilat ish anëtarët e bordeve drejtuese apo mbikëqyrëse i kanë kryer në vitin 2021 dhe 2022, ndërsa për shkak se nuk janë ndërmarrë veprime në kohë, lëndët janë vjetërsuar.

“Procedura e shkeljes nuk mund të udhëhiqet nëse kalojnë 2 vite nga dita që është bërë shkelja. Kjo dispozitë zbatohet në këtë rast. Për shkak se kanë kaluar më shumë se dy vite nga dita që është bërë shkelja, nuk është inicuar asnjë procedurë e shkeljes, është bërë vjetërsimi i veprës”, tha Tatjana Dimitrovska, kryetare e Komisionit Antikorrupsion.

“Duhet të konstatojmë për fat të keq se shkelja është më 31.07.2021 dhe nuk janë ndërmarrë veprime nga ana e komisionit në kohë. Kjo lëndë, sipas dispozitave të ligjit për shkelje është vjetërsuar dhe prandaj propozoj që të ndërpritet procedura për këtë lëndë”, deklaroi Zoran Bogoevski, anëtar i Antikorrupsionit.

“Në rastin në fjalë është bërë vjetërsim për inicim dhe udhëheqje të procedurës së shkeljes. Propozoj propozim vendim që të ndërpritet procedura”, theksoi Servet Demiri, anëtar i Antikorrupsionit.

Ndërprerja e këtyre procedurave u bë në kuadër të vazhdimit të seancës së gjashtë që Antikorrupsioni e filloi të hënën. /Alsat.mk

TË FUNDIT
18 minuta
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
50 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 orë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
2 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

ME TE LEXUARA

5 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
23 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
4 orë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
23 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
22 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
2 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 ditë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Saranda Imeri1

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

INFO

NA NDIQ