Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

INA
INA

22/09/2023

Lëvoren e mollës nuk duhet ta hidhni, sepse mund të jetë e dobishme në shtëpinë tuaj.

Përkatësisht, është ideale për pastrimin e objekteve prej alumini. Vendosni lëvozhgat në një tenxhere, derdhni ujë dhe zhytni objektet që dëshironi t’i pastroni.

Enën vendosim në pllakë me nxehje të ngadaltë dhe e lëmë të nxehet për rreth gjysmë ore. Nxirrini dhe prisni që të thahen. Do të vini re se ato shkëlqejnë falë acidit nga lëvozhga e mollës.

Lëvorja e mollës mund të përdoret edhe si aromë shtëpiake. Thani disa copa lëvore. Pas kësaj vendosini në një qese lecke dhe shtoni kanellë. Kjo aromë është gjithashtu ideale për freskimin e dollapëve dhe sirtarëve.
Detergjenti nga lëvorja e mollës mund të jetë veçanërisht i dobishëm për pastrim dhe gjithashtu lufton bakteret si Escherichia coli dhe Candida. Përziejini lëvozhgat me pak sheqer dhe ujë.

Kullojeni lëngun dhe mbushni një kavanoz të mbyllur hermetikisht deri në tre të katërtat. Vendosni peshqirë letre mbi të dhe fiksoni në kavanoz me një brez gome. Vendoseni në një vend mjaft të ngrohtë, por larg dritës për të paktën tri javë.

Mos harroni ta përzieni lëngun çdo ditë. Është gati për përdorim kur ndjeni një erë mjaft të fortë si të uthullës. Përveçse ky detergjent është ideal për pastrim dhe dezinfektim, mund ta përdorni edhe për heqjen e yndyrës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

INFO

NA NDIQ