Mos i mbaj lotët! Këto janë përfitimet shëndetësore të të qarit

INA
INA

20/09/2023

Mos u mundoni të luftoni lotët, por lërini të rrjedhin lirshëm sepse edhe e qara ka disa përfitime.

Disa përpiqen t’i mbajnë lotët sepse janë të frikësuar se i bën ata të duken të dobët, por shkenca ju jep disa arsye të mira për të mos i mbajtur ata lot.

Hulumtimet nga Universiteti i Tilburgut tregojnë se burrat qajnë mesatarisht 1 herë në katër javë dhe gratë qajnë mesatarisht 2.7 herë në katër javë.

Hulumtimet e kryera në vitin 2014 tregojnë se e qara ka një efekt ngushëllues.

Në hulumtim shpjegohet se e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik, i cili i ndihmon njerëzit të relaksohen.

Ndonjëherë njerëzit nuk e kuptojnë se sa shumë po ju shqetëson diçka, por befas e kuptojnë më mirë kur ju qani. Hulumtimet e kryera në vitin 2016 tregojnë se të qarët është e ashtuquajtura sjellje e atashimit. Kjo do të thotë që të qarat i bën njerëzit të duan t’ju ngushëllojnë dhe t’ju mbështesin.

Kur qani sepse diçka ju ka bërë të trishtuar, dhimbja shpesh është mjaft e mprehtë, por ndiheni të lehtësuar pasi qani.

Studiuesit zbuluan se trupi juaj prodhon oksitocinë dhe endorfinë kur qani. Këta komponentë i bëjnë njerëzit të ndihen mirë dhe kjo është arsyeja pse ju përjetoni dhimbjen e mprehtë pak më pak intensive.

Trupi juaj, siç u shpjegua më lartë, prodhon oksitocinë dhe endorfinë kur qani. Kjo është arsyeja pse e qara ju bën të ndiheni më mirë pasi keni qarë dhe jua kthen humorin e mirë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

INFO

NA NDIQ