Mos përdor telefon celular gjatë vozitjes së automjetit!

Picture of INA
INA

02/07/2024

Jeta moderne nuk mund të paramendohet pa përdorimin e telefonit celular. Por, përkundër përparësive dhe funksionalitetit, përdorimi i tij derisa jeni të përfshirë në komunikacionin rrugor mund të shkaktojë situata të padëshiruara.

Përdorimi i telefonit celular gjatë vozitjes së automjetit e shpërqendron vëmendjen në radhë të parë (të folurit në telefon е shpërqendrоn vëmendjen, ndërsa të shkruarit e mesazheve në telefon është dy herë më i rrezikshëm, sepse jo vetëm që e shpërqendron vëmendjen, por për momentin shoferi aspak nuk e shikon rrugën dhe komunikacionin në të cilin është i përfshirë).

Sipas të dhënave statistikore nga institucionet relevante nga SHBA-ja, shoferët që përdorin telefonin celular gjatë vozitjes së automjetit kanë 23 për qind më shumë mundësi për t’u përfshirë në aksident të komunikacionit sesa shoferët e tjerë, ndërsa hulumtimi i OBSH-së tregon se përdorimi i telefonit celular gjatë vozitjes së automjetit e rrit rrezikun e aksidenteve në komunikacion për 4 deri në 9 herë.

Studimi nga Universiteti në Juta, SHBA, tregon se koha e reagimit të shoferit të ri që përdor telefon celular është e njëjtë me atë të shoferit 70-vjeçar që nuk përdor telefon celular, ndërsa sipas Institutit të Transportit të Virxhinias, dërgimi i mesazheve gjatë vozitjes ka gjashtë herë më shumë gjasa të shkaktojë aksident në komunikacion sesa vozitja në gjendje të dehur.
Përdorimi i telefonit celular gjatë vozitjes së automjetit është i rrezikshëm, por edhe në kundërshtim me Ligjin për siguri në komunikacionin rrugor. Pavarësisht kësaj, një numër i madh i shoferëve përdorin telefon celular gjatë vozitjes së automjetit, gjë që bie ndesh me Ligjin dhe e rrezikojnë sigurinë në komunikacionin rrugor.

KRSKRR-ja bën thirrje: Mos përdor telefon celular gjatë vozitjes së automjetit! Çdo thirrje telefonike mund të pres. Tregoni kujdes për sigurinë tuaj dhe për sigurinë e pjesëmarrësve të tjerë në komunikacion.

TË FUNDIT
8 minuta
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
42 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
3 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
3 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ME TE LEXUARA

20 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
1 ditë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
19 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
1 ditë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
16 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
23 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë

LEXO MË SHUMË

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

INFO

NA NDIQ