“Mos udhëtoni kah veriu i Kosovës”: MPJ e Gjermanisë me këshilla për turistët gjermanët

ina-online
ina-online

09/11/2023

Ministria Federale e Punëve të Jashtme e Gjermanisë në uebfaqen zyrtare ka përditësuar të dhënat, informacionet dhe këshillat e udhëtimit, ku u rekomandon bashkështetasve të tyre që të shmangin udhëtimin për në Kosovë përmes pjesës veriore të vendit.

“Udhëtimi në veri të Kosovës (komunat Zubin Potok, Leposaviq, Zveçan dhe Mitrovicë Veriore) nuk rekomandohet”, thuhet në uebfaqe teksa e arsyeton me situatë jo të mirë të sigurisë në ato zona.

“Në veri të Kosovës situata është ende e tensionuar për shkak të përshkallëzimeve politike mes Kosovës dhe Serbisë. Që nga fundi i majit 2023, disa herë kanë ndodhur demonstrata, dëmtime pronësore dhe përleshje të dhunshme, duke përfshirë dhjetëra ushtarë të KFOR”.

“Policia kosovare dhe KFOR-i kanë shtuar praninë e tyre në zonat në fjalë. Megjithatë, nuk mund të përjashtohet që të ketë incidente të tjera të lidhura me sigurinë që mund të prekin edhe të huajt”, thuhet më tej në njoftimin e MPJ-së gjermane.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

Liridona ademaj

Motra e Liridonës nxjerr një pjesë nga biseda me të ndjerën, ja si shprehej viktima për gratë e shtypura (foto)

babai-770x433-1-1-750x430

“Ne kërkojmë gjak”! Babai i Naim Murselit: Erdhën dy veta, nëse duan le të më vrasin

Screenshot_2023-12-08-21-30-32-321_com.android.chrome-edit

Ambasadori i Suedisë vjen me deklaratën e fundit për vrasjen e Liridonës

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

INFO

NA NDIQ