Moska kërcënon Moldavinë: Ç’do veprim që kërcënon trupat tonë, përbën sulm ndaj Rusisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

Ministria e Jashtme e Rusisë ka paralajmëruar se çdo veprim që kërcënon trupat e saj në rajonin separatist të Moldavisë, Transnistria, do të shihej si një sulm i drejtpërdrejtë ndaj vetë Rusisë dhe do të shkaktonte një “përgjigje adekuate”.

“Çdo veprim që kërcënon sigurinë e tyre do të konsiderohet sipas ligjit ndërkombëtar si një sulm ndaj Federatës Ruse”.

Paralajmërimi i sotëm erdhi një ditë pasi ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se Ukraina po planifikonte të pushtonte rajonin separatist moldav të Transnistrias, pasi organizoi një operacion me flamur të rremë.

Rajoni i Transnistrisë u shkëput nga Moldavia e atëhershme sovjetike në vitin 1990 dhe kontrollohet nga separatistët rusë.

Ministria ruse pretendoi të enjten se Ukraina – e cila kufizohet me Moldavinë – përbënte “një kërcënim të drejtpërdrejtë” për trupat ruse në rajonin rusofolës.

Qeveria e Moldavisë hodhi poshtë akuzat, duke bërë thirrje për qetësi dhe që publiku të merrte informacionin nga burime zyrtare dhe të besueshme të Republikës së Moldavisë.

TË FUNDIT
21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
4 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
1 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

LEXO MË SHUMË

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

INFO

NA NDIQ