Moska kërcënon Moldavinë: Ç’do veprim që kërcënon trupat tonë, përbën sulm ndaj Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Shkurt, 2023

Ministria e Jashtme e Rusisë ka paralajmëruar se çdo veprim që kërcënon trupat e saj në rajonin separatist të Moldavisë, Transnistria, do të shihej si një sulm i drejtpërdrejtë ndaj vetë Rusisë dhe do të shkaktonte një “përgjigje adekuate”.

“Çdo veprim që kërcënon sigurinë e tyre do të konsiderohet sipas ligjit ndërkombëtar si një sulm ndaj Federatës Ruse”.

Paralajmërimi i sotëm erdhi një ditë pasi ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se Ukraina po planifikonte të pushtonte rajonin separatist moldav të Transnistrias, pasi organizoi një operacion me flamur të rremë.

Rajoni i Transnistrisë u shkëput nga Moldavia e atëhershme sovjetike në vitin 1990 dhe kontrollohet nga separatistët rusë.

Ministria ruse pretendoi të enjten se Ukraina – e cila kufizohet me Moldavinë – përbënte “një kërcënim të drejtpërdrejtë” për trupat ruse në rajonin rusofolës.

Qeveria e Moldavisë hodhi poshtë akuzat, duke bërë thirrje për qetësi dhe që publiku të merrte informacionin nga burime zyrtare dhe të besueshme të Republikës së Moldavisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

INFO

NA NDIQ