Moska pretendon zyrtarisht se ka marrë kontrollin e plotë të Soledar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Ministria ruse e mbrojtjes tha të premten se forcat e saj kishin marrë kontrollin e qytetit të minierave të kripës Soledar në Ukrainën lindore. Ky është konfirmimi i parë zyrtar nga pala ruse, pak ditë pas një pretendimi nga kreu i mercenarëve Wagner.

Forcat ruse pushtuan qytetin, për një kohë të gjatë në qendër të luftimeve dhe bombardimeve të rënda, të enjten pasdite. Kjo tani do t’i lejojë trupat ruse të ndërpresin forcat ukrainase nga qyteti i afërt, shumë më i madh i Bakhmut, shtoi ai.

Vëzhguesit e pavarur, megjithatë, ende nuk janë në gjendje të verifikojnë pretendimin e Ministrisë së Mbrojtjes ruse. Ukraina tha më herët të premten se forcat e saj po ishin ende në Solendar pas një nate të gjatë luftimesh në atë që është bërë një nga fushat e betejës më të përgjakshme të të gjithë luftës.

Të dyja palët kanë pësuar humbje të mëdha në betejën për këtë qytet të vogël në rajonin e Donetskut. Moska po kërkon atë që do të ishte fitorja e saj më e madhe në fushën e betejës pas një gjysmë viti tërheqjeje poshtëruese.

TË FUNDIT
2 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
2 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
3 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit
3 ditë
A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?
3 ditë
Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

ME TE LEXUARA

2 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
2 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

LEXO MË SHUMË

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

Juraj Cintula

Zbulohet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

fico atentat

VIDEO/Plagoset kryeministri i Sllovakisë Robert Fico

INFO

NA NDIQ