Moti i keq godet Turqinë/ Nëntë të vdekur, mes tyre 3 fëmijë

INA
INA

20/11/2023

Nëntë persona kanë vdekur në Turqi si pasojë e motit të keq, ndërsa fati i 11 marinarëve të zhdukur në Detin e Zi ende nuk dihet, sipas një deklaratë të ministrit të Brendshëm turk.

“Nëntë nga bashkëqytetarët tanë humbën jetën për shkak të stuhive dhe shirave të dendur,” tha Ali Gerlikaya në një konferencë shtypi në provincën Dzonguldak (veriperëndim) ku humbën jetën katër persona.

Pesë persona të tjerë, përfshirë tre fëmijë, vdiqën nga përmbytjet në provincat Batman dhe Diyarbakir në pjesën juglindore të vendit, tha ai. Trupi i një prej 12 marinarëve turq, gjurmët e të cilëve humbën në Eregli, një port në provincën Zonguldak, u gjet këtë mëngjes.

Anija me flamur turk Kafkametler u fundos në portin Eregli, që ndodhet rreth 200 kilometra në lindje të Stambollit. Sipas tij, sot kanë nisur operacionet e kërkimit, të cilat më parë ishin të pamundura për shkak të kushteve atmosferike. /abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ