Moti sot në Maqedoninë e Veriut

0

Moti sot do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe me periudha me diell. Do të ketë paraqitje të reshjeve të shkurta lokale të shiut lokal dhe bubullimave. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare kryesisht nga drejtimi perëndimor.

Temperatura maksimale do të jetë prej 23 deri 30 gradë Celsius.

Në Shkup, moti do të jetë i ndryshueshëm me periudha të diellit. Në disa pjesë të Fushëgropës së Shkupit do të ketë kushte për reshje të shkurtra të shiut. Temperatura minimale do të zbresë deri në 14 gradë, ndërsa maksimalja do të arrijë deri në 26 gradë.

Nesër do të ketë qëndrueshmëri kalimtare të motit, ndërsa atëherë do të fillojë të fryjë erë mesatare deri në erë të përforcuar nga drejtimi jugor, që do të mbajë edhe në ditët në vijim. Nën ndikim të valës së lagësht të shtunën do të jetë moti do të jetë me vranësira me reshje më të rrëmbyeshme të shiut, të cilat vende-vende do të jenë të rrëmbyeshme, të ndjekura me bubullima dhe erë të fortë. Temperatura dukshëm do të ulet. Të dielën dhe të hënën moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe me paraqitje të reshjeve lokale të shiut.