MPB demanton: Nuk kishte avion që kishte shkuar në Kazakistan nga Shkupi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/01/2022

Është një dezinformatë se ish-presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbayev është arratisur me aeroplan i cili ka zbritur në Bishkek të Kirgistanit nga Maqedonia e Veriut, thanë për MIA-n nga Ministria e Brendshme në Shkup.

Drejtori i Agjencisë së Fluturimeve, Tomislav Tuntev, tha për MIA-n se më 7 janar ka pasur një fluturim nga Shkupi për në aeroportin Manas në Bishkek, ku avioni ka mbërritur nga Stambolli dhe është nisur për në Bishkek, përcjell INA.

Ai sqaroi se bëhet fjalë për një fluturim biznesi të paralajmëruar dhe të aprovuar me aeroplan “Bombardier Global Express” nga një operator turk që i plotëson të gjitha kushtet dhe kërkesat, përkatësisht se ka dorëzuar të gjithë dokumentacionin e nevojshëm për marrjen e miratimit nga autoritetet e aviacionit të Maqedonisë.

Agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti raportoi dje se dy avionë privatë, që dyshohet se i përkisnin familjes Nazarbayev, kishin zbritur në aeroportin Manas në kryeqytetin Kirgistan, Bishkek, njëri prej të cilëve ishte nga Maqedonia e Veriut.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ