MPB me memorandum bashkëpunimi me KPMD

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2022

Sot ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe kryetari i Komisionit për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi, Kire Vasillev e nënshkruan Memorandumin për bashkëpunim ndërmjet dy institucioneve, qëllimi primar i të cilit është vendosja dhe rregullimi i bashkëpunimit ndërmjet dy institucioneve në drejtim të sigurimit të plotë të Komisionit për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi në respektimin e të drejtave të qytetarëve, përmes sigurimit e të dhënave të nevojshme të cilat i përpunon dhe i ka në dispozicion Ministria e Punëve të Brendshme.

Ky dokument për bashkëpunim të ndërsjellë ndërmjet dy institucioneve, MPB-së dhe KPMB-së, paraqet kornizë në kuadër të së cilës do të zhvillohet partenriteti i ndërsjellë në më shumë segmente, para së gjithash në shkëmbimin sa më cilësorë dhe më efikas të informatave, eksperiencave, diturive dhe trajnimeve, si dhe në realizimin e llojeve të tjera të bashkëpunimit në pajtim me kompetencat ligjore të përcaktuara të të dy institucioneve.

Në kuptimin operativ, përveç konkretizimit të shkëmbimit të informatave dhe të të dhënave, me Memorandum për bashkëpunim janë paraparë një mori forma të ndryshme të veprimit të përbashkët-si pjesëmarrje në takime të përbashkëta, grupe pune, ligjerata, diskutime, punëtori, trajnime, tryeza të rrumbullakëta, konferenca, si dhe përgatitje të përbashkëta të raporteve, të analizave dhe forma tjera të bashkëpunimit, me të vetmin qëllim funksionim cilësor të Komisionit në pjesën e kompetencave ku është i nevojshëm participimi i MPB-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

INFO

NA NDIQ