MPB: Trafikimi i migrantëve – arrestohen 10 persona!

Picture of INA
INA

05/06/2023

BASTISJE NË KUMANOVË, STRUMICË DHE KRATOVË

Njësia Kombëtare për shkatërimin e trafikimit të migrantëve dhe tregtisë me njerëz, në bashkëpunim me Departamentin për operacione speciale, policinë e Kumanovës, Shkupit, Strumicës dhe qendrat rajonale për çështje kufitare Jug dhe Lindje, nën udhëheqjen e Prokurorisë Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, në suaza të hetimeve kriminale me pseudonimin “Isar”, sic percjell KlanM, ishte zbatuar një operacion i koordinuar policor për shkatërimin e grupit të organizuar kriminal që merrej me trafikim të migrantëve.

“Hetimet kriminale ndaj grupit të organizuar prej 17 anëtarëve, pjesë e kanalit ndërkombëtar për trafikim të migranëtve, zbatohej nga Korriku 2021 deri në Maj 2023. Ky grup kriminal në bazë të marrëveshjes paraprake me persona nga Serbia, Bullgaria, Hungaria dhe Maqedonia e Veriut, kanë organizuar trafikimin e migrantëve nga Greqia drejt Hungarisë dhe nga Bullgaria drejt Serbisë, me destinacion të fundit vendet e BE-së” – tha Toni Angelovski, MPB.

Sipas MPB, sic percjell KlanM, hetimet kanë konstatuar se organizatori ka qenë një shtetas nga Iraku i cili ka koordinuar transportin e migrantëve, kurse pagesat janë bërë përmes transferit të shpejtë të parave përmes ndërmjetësve nga Turqia. Sipas MPB-së, cmimi i transportit për një person ka shkuar nga 2.000 deri 4.000 euro.

MPB-ja njofton se janë kryer bastisje në 11 objekte në rajonin e Kumanovës, Kratovës dhe Strumicës, kurse, sic njofton KlanM, nga liria janë privuar 10 persona, kurse tre persona – anëtarë të grupit kriminal tashmë vuajnë dënimet në Burgun e Shtipit, Idrizovës dhe në Hungari. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
19 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
19 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
13 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
12 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ