MPJ e Maqedonisë gjatë 2023 ka lëshuar 11 mijë pasaporta jashtë vendit

ina-online
ina-online

26/09/2023

“Nga janari deri më 15 shtator të këtij viti janë lëshuar 11.415 dokumente udhëtimi nga Maqedonia e Veriut jashtë vendit. Vetëm në Lubjanë gjatë kësaj periudhe janë lëshuar 870 dokumente udhëtimi”, tha ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski gjatë vizitës së tij në Ambasadën e Maqedonisë në Lubjanë të Sllovenisë, duke shtuar se që nga fillimi i projektit me lëshimin e dokumenteve të udhëtimit në përputhje me udhëzimet e reja, gjithsej 31.187 dokumente udhëtimi.

Sipas tij, nga tetori i vitit 2021 deri më 31 dhjetor 2022 janë lëshuar gjithsej 19772 dokumente udhëtimi, ndërsa vetëm në Lubjanë janë lëshuar 1182.

Ai ka shprehur kënaqësinë që i gjithë procesi nga paraqitja e kërkesës deri te përgatitja e dokumenteve të udhëtimit zgjat 15 deri ne 30 ditë. Lidhur me projektin për stacione bazë për dokumente udhëtimi në përfaqësitë diplomatike konsullore të Maqedonisë, ministri tha se qëllimi është krijimi i një shërbimi efikas dhe ekonomik për mërgimtarët. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

edita

Ndodh historia në SHBA, shqiptarja Edit Shkreli betohet si gjyqtare në Nju Jork

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

INFO

NA NDIQ