MPJ e Maqedonisë së Veriut: I respektojmë plotësisht detyrimet e marrëveshjeve ndërkombëtare

Picture of INA
INA

29/06/2024

“I respektojmë plotësisht obligimet e marra nga marrëveshjet ndërkombëtare nënshkruese të Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke përfshirë edhe Marrëveshjen e Prespës”, ​​tha Ministria e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme pasi kryeministrat e Greqisë dhe Bullgarisë, Kyriakos Mitsotakis dhe Dimitar Glavçev në Samitin e BE-së në Bruksel hapën çështjen e respektimit të detyrimeve të ndërmarra të vendit në rrugën drejt BE-së, transmeton Portalb.mk.

Ministria e Punëve të Jashtme rikujton se zbatimi i Marrëveshjes së Prespës është obligim për të dyja palët dhe po ashtu, siç thuhet në njoftim, rikonfirmojnë gatishmërinë për të shfrytëzuar mundësitë që ofron marrëveshja për të forcuar më tej bashkëpunimin dypalësh në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë.

“Mbetemi plotësisht të përkushtuar në zbatimin e procesit të integrimit evropian duke rrumbullakuar dhe përmirësuar në mënyrë të vazhdueshme reformat e nisura për anëtarësim në BE, si prioriteti ynë kryesor i politikës së jashtme”, thuhet në njoftimin e MPJ-së lidhur me respektimin e Marrëveshjes së Prespës.

Qëndrimi zyrtar i MPJ-së vjen pasi kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe ai i Bullgarisë, Dimitar Glavçev, në Samitin e BE-së në Bruksel, ngritën çështjen e respektimit të detyrimeve që vendi ka marrë me Marrëveshjen e Prespës dhe me miratimi i Kornizës Negociative me BE-në.

Greqia dhe Maqedonia e Veriut kanë rritur tensionet midis tyre, të cilat erdhën pasi gjatë betimit që bëri presidentja e re e vendit, Gordana Siljanovska-Davkova, përmendi vetëm emrin Maqedoni në vend të emrit kushtetues të shtetit, Maqedoni e Veriut.

TË FUNDIT
1 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
4 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
4 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
15 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
1 ditë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
12 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
5 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
1 ditë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

INFO

NA NDIQ