MPJ e Maqedonisë së Veriut thirr në konsultime ambasadorin e saj në Shqipëri

Picture of INA
INA

01/07/2024

Ambasadori i Maqedonisë në Shqipëri, Danço Markovski, është thirrur në konsultime në Ministrinë e Punëve të Jashtme pas rezultateve të publikuara të regjistrimit të popullsisë, ku minoriteti maqedonas është përgjysmuar në krahasim me regjistrimin e mëparshëm.

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi se planifikon të sqarojë mangësitë dhe mospërputhjet në procesin e regjistrimit.

“Për shkak të urgjencës së çështjes, presim që gjatë kësaj jave të zhvillohen konsultimet dhe publiku të njoftohet me kohë për të gjitha detajet shtesë”, thonë nga MPJ.

Shoqatat maqedonase nuk i pranojnë rezultatet e regjistrimit. Ata thonë se minoriteti maqedonas ishte nën presionin e shoqatave bullgare që kërcënonin se do të konfiskonin pasaportat bullgare. Ata po paralajmërojnë një regjistrim joformal që do të tregojë numrin e vërtetë të maqedonasve që jetojnë në Shqipëri.

TË FUNDIT
4 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
4 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
5 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
5 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
8 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Mickoski komenton “propozimin për kantonizimin e shtetit”: Janë tentime për prishjen e karakterit unitar të shtetit
6 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
1 ditë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
11 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
5 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
1 ditë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ