MPJ-ja le të merret edhe me demaskimin e ‘prorusëve’ dhe ‘proserbëve’ në Shkup

INA
INA

18 Shtator, 2023

Shkruan: Fejzi Hajdari

Më ka habitur goxha shumë ditëve të fundit vendimi, nota diplomatike, me të cilën 3 diplomatë të Ambasadës së Federatës Ruse në Shkup, janë shpallur të padëshirueshëm në vend (persona non grata). Vendimi i këtillë në Ministrinë e Punëve të Jashtme i është kumtuar ambasadorit rus.

Deri këtu puna krejt në rregull. Por a janë marrë organet e këtilla kompetente me atë se këta “persona non garat” rusë, a kanë patur bashkëpunëtorë të tyre në Maqedoninë e Veriut.

Përgjigja këtu është pozitive, po! Bile-bile kanë shumë adhurues e tifozë jo vetëm tekshumica e maqedonasve që shfaqin mendim kolektiv të cuditshëm proRusisë kur është në pyetje agresioni ndaj Ukrainës bile edhe proSerbisë gjithnjë bazuar në anketat e fundit, por të tillë do të duhej të kishte edhe tek shqiptarët politikë, që janë ngjitur lartë në kierarkinë – vertikalen e aparatit shtetërorë. Po të nisni të hulumtoni dicka të tillë, do të duhej të keni parasysh edhe ‘OpenBallkanistët shqiptarë’ (përvec atyre maqedonas), të cilët e përqafuan me shumë kënaqësi dhe lezet, këtë ide ruse të promovuar nga sërbët (Open Ballkan) në Novi Sad të Serbisë në vitin 2019. Se sa ka qenë i rrezikshëm ky projekt hegjemon serb për rajonin në tërësi dhe trojet shqiptare në veçanti, tregoi sugjerimi i prerë i ndërkombëtarëve që Edi Rama të heq dorë pa asnjë kushtezim nga Open-Balkan, pas një periudhe relativisht të shkurtër, kur kryeministri shqiptar nuk kishte lënë fjalë të bukura pa thënë për “Open Balkan”-nin.

Me këtë paragrafin e fundit dua të nënvizojë se sikurse në rastin e Edi Rama, ndërkombëtarët pas dëbimit të diplomatëve rusë, duhet të veprojnë edhe me shqiptarët e këtushëm politikë në Shkup – të heqin dorë nga ndikimi (ose eventualisht direktivat nga Vucici) i qendrave ruso-serbe. Se ndikim të tillë të sforcuar ka në Shkup, lehtë e keni ta identifikoni e provoni, vetëm provoni të shihni se si të tillët reagojnë kur janë në pyetje interesat legjitime kombëtare të shqiptarëve.

Pse e potencojë problemi e shqiptarëve?

Sepse, qarqet ruso-serbe nëpërmjet armiqësimit të maqedonasve ose sërbëve me shqiptarët, duan ta destabilizojnë rajonin. E keni rastin e veriut të Kosovës, ku Beogradi me zor dëshiron t’i armiqësojë sërbët me shqiptarët në Kosovë, edhe pse një pjesë dërrmuese e sërbëve në Kosovë nuk duan ta dëgjojnë Beogradin. Nënkryetari serb i Qeverisë së Kosovës Rashiq, ditë më parë dëshmoi për këtë presion absurd nga Beogradi ndaj sërbëve të Kosovës.

Pra, rasti i Velesit me gjimnazistët shqiptarë, mund t’ju shërbejë si shembull konkret. Të gjithë shqiptarët u zgjuan në këmbë, kur panë se si po anashkalohet një e drejtë ndaj shqiptarëve e garantuar me ligj – për arsimim në gjuhën amëtare. Të ndikuarit shqiptarë e maqedonë politikë nga politika e sipërpërmenduar (ruso-serbe), tentuan me cdo kusht ta “fshehin” ose ta relativizojnë problemin jetik të shqiptarëve të Velesit. Velesi është vetëm një pikë në atë mozaik.

Ju e patë se reagime të njëjta, biles sikur të koordinuar të përnjehershme, kishte presidenti Pendarovski, kryeministri Kovacevski, Ali Ahmeti dhe Vuciqi, edhe me rastin e vizitës së kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në Shkup e Tetovë.

Nuk janë gjimnazistët e Velesit dhe ndonjë djal nga Tetova që rastësisht mbanë në dorë flamurin e “Shqipërisë etnike”, ata që e rrezikojnë rajonin nga destabiliteti, por, pikërisht diplomatët e dëbuar rusë, pastaj këta ‘prorusët’ dhe ‘proserbët’ (maqedonë e shqiptarë) që mund të jenë dorë e zgjatur e tyre, mund te jenë ata që duke mbeshtetur politikat e Moskës e Beogradit në Shkup, mund të ndikojnë në përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme dhe rrjedhimisht edhe të ndonjë incidenti eventual me përmasa rajonale.
Prandaj fokusi, vigjilenca duhet shtuar pikërisht tek “proserbët dhe prorusët” e tanë në Shkup.

Qarqet diplomatike antiperëndimor apo ato të shërbimit ruso-serb, pa patur bashkëpunëtorë në Shkup, nuk mund të kryejnë asnjë aktivitet të rrezikshme. Dhe e kundërta, ata mund të jenë të rrezikshëm për plane djallëzore, atëherë kur të kenë bashkëpunëtorë qoftë tek shqiptarët, qoftë tek maqedonasit, sidomos kur bashkëunëtorët t’i kenë me pozita të larta shtetërore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kuvendi parlamenti

Kuvendi pranoi nga Qeveria pr/ligjin për amnisti

Gruevski-Mijallkov-dhe-Jankullovska-780x439

Jankullovska: Unë kurrë nuk jam pajtuar me arratisjen e Gruevskit

burgu

Me 24 milionë euro do të ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës, ja sa të burgosur pritet të vendosen në këtë objekt

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

maqedoni-flamuri

Maqedonia e Veriut ndër 50 vendet më të sigurta në botë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

INFO

NA NDIQ